Obrazy a algoritmy

Chcete se naučit, jak používat počítač jako nástroj pro výtvarnou tvorbu, nebo rovnou ke generování umění? Potřebujete k tomu mít jen chuť experimentovat — a nebát se čísel.

Za čísly a výpočty můžete vidět úžasné obrazy. Stačí vědět, jak si je máte představovat. Například tento zápis není vůbec strohý, nudný či nepochopitelný (jak by se mohlo na první pohled zdát):

Popis množiny

M označuje všechna čísla, která splňují jistou vlastnost — říkáme jim množina. Když takovou množinu M zobrazíte, získáte lepší představu o tom, jak vypadá: jaký má tvar, velikost, strukturu a další vlastnosti. Množina M definovaná výše uvedeným vztahem se jmenuje Mandelbrotova a je to asi nejznámější fraktál. No není hezký?

Zobrazení množiny

Co se skrývá za čísly?

Co když se budete k fraktálu stále víc přibližovat? Je to jako byste pozorovali množinu pod mikroskopem. Spatříte v ní obrovské množství detailů, které mají oblibu v jistých strukturách, jež se neustále opakují. Jednoduchým matematickým zápisem množiny M na jediném řádku vytvoříte jeden z nejsložitějších — a nejkrásnějších — objektů digitálního umění: nekonečně spletitý obraz generovaný čísly.

 

Fraktální grafika Fraktální grafika

Autoři: Marta Čudová, Lenka Racková, Zdeněk Hochman a Jan Horáček
 

 

 

TIM4TEENS

Kurz tvůrčího využívání informačních technologií pro učitele výtvarné výchovy a jejich žáky.
 

Studentské galerie

Studentské galerie

Poslední výstavy

 • 2019 – 01100100, FF MUNI, Brno

 • Algoritmické obrazy, vizualizovaný kód, interaktivní instalace a novomediální tvorba studentů na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity.
 • 01100100

  2019 – Ars Electronica, Linz, Rakousko

 • Expozice studentských prací z předmětů oboru Teorie interaktivních médí FF MU v rámci Campus Section na festivalu Ars Electronica, Linz.
 • Ars Electronica

  2018 – Unleashing Screensaver, N.Y., USA

 • Mezinárodní výstavní projekt Unleashing pořádaný galerií Teachers College, Columbia University, NY.
 • Unleashing

Z vernisáží

 • Kurz byl podpořen grantem Masarykovy univerzity na podporu kroužků pro děti a mládež.